המאה העשרים הביאה עימה מגוון רחב של שינויים טכנולוגים, כאלו המאפשרים למרבית מאיתנו להגיע מנקודה אחת אל נקודה שנייה בחצי מהזמן שנדרש במאה שלפנייה. אך מבין שלל ההמצאות שהצטרפו אל חיינו ישנם כמה ששינו אותם ללא היכר כשבניהם אפשר למנות ביניהם את הפלאפונים החכמים ואת המחשב, אבל המצאה אחת ששינתה את אופי הטיפול במחוסרי עצם היא לא אחרת מאשר השתלים הקצרים. עם הכניסה אל המאה ה21 השתלים הקצרים קיבלו תהודה לא קטנה, הפופולריות שלהם עלתה והטכניקות השתכללו והפכו רלוונטיות גם עבור קבוצות סיכון כמו חולי סכרת, בני הגיל השלישי ועוד.

 

למי זה מתאים

טיפולי שיניים נחשבים לטיפולים מאוד עדינים, חוסר תשומת לב או אי הכרה בהיסטוריה הרפואית של המטופל עלולים לגרום לנזקים בלתי הפיכים. כך בכל הקשור גם לשימוש בשתלים, עבור מחוסרי עצם שכן השתלת עצם דורשת מיומנות וניסיון לא קטן, לצד הכרה בפרטיו של המטופל והכנה ראויה. עם זאת מחוסרי העצם יכולים להתרווח בנחת, שכן השתלים הקצרים יוכלו לחסוך גם את זמני ההמתנה בין השתלת העצם וגם את העלויות והסיכונים הכרוכים בכך. הבשורה המשמחת הזו לא פוסחת גם על למטופלים עם מחסור בסידן בגוף שמרביתם משתייכים לבני הגיל השלישי או למטופלים עם בעיות לבביות, מחלת סכרת המקשה את קרישת הדם בגוף ועוד קבוצות סיכון אחרות יוכלו להנות משתלים קצרים.

 

אילו סוגים של שתלים

בישראל קיימים ששי סוגים שונים של שתלים קצרים, את שלושתם ניתן למצוא במרבית מרפאות השיניים בארץ, בבתי החולים וגם במרפאות פרטיות. הראשון והשכיח מבניהם הוא לא אחר משתלי הבייקון שהגיעו היישר מבוסטון שבארצות הברית, סוג זה של שתלים נמנה מבין ההמצאות של המאה העשרים ופותח בסוף שנות השמונים של אותה המאה. שתלי בייקון נחשבים לקצרים ורחבים במיוחד כאשר הרוחב הגדול שלהן מאפשר העמסה מיידית ויכולת פיזור של הלחץ בצורה אורגנית ומעולה, עם זאת שתלים אלו מאפשרים גם גדילה מבוקרת ונכונה של העצם המקורית. הסוג השני הוא שתלי הפרימדיון שהינם המצאה ישראלית, צורתו כצורת פרמידה ומקנה רוחב די גדול לשימוש מידיי בדומה לשתלי הבייקון. שתלים אלו מעניקים יציבות מעולה כבר מעל לעשור למטופלים מחוסרי עצם.

צילום: FREEPIK