הוא פרץ גבולות, ויצר יש מאין סגנון מוסיקה חדש שלא היה בישראל עד שהחל ליצור בו. סיפורו של שלמה בר, עומד במרכז סרט דוקומנטרי חדש: "שלמה בר – מחזמר דוקומנטרי", שישודר ביום רביעי, 8 בספטמבר, בשעה 21:10 ב-כאן 11.

כששלמה בר פרץ אל התודעה הכללית של חובבי המוסיקה הישראלית בסוף שנות השבעים. איש לא ידע איך לעכל אותו. זה היה רחוק מהזמר העברי הקלאסי. שהיה עדיין הזרם המרכזי. זה לא היה רוק. גם לא פופ. ושונה מאוד גם מהמוסיקה הים תיכונית. שהלכה וצברה לה אוהדים באותן שנים.

בדיעבד, בר היה האיש שהניח את התשתית לגרסה המקומית של מה שהוגדר לימים כ"מוסיקת עולם". ויצר ז'אנר שמשלב כלים והשפעות עמוקות מהמזרח ומהמערב. לתפיסתו של בר, זוהי המהות של המוזיקה הישראלית , לא מזרח ולא מערב,  אלא מפגש אמיתי ומעורר השראה של תרבויות ומסורות, כל זאת לצד טקסטים של מיטב המשוררים העבריים, אשכנזים ומזרחים כאחד.

"שלמה בר – מחזמר דוקומנטרי" – הסרט

הסרט שאותו יצר גלעד ענבר,  ישודר ביום רביעי, 8 בספטמבר, בשעה 21:10 ב-כאן 11. הסרט משרטט פורטרט אינטימי וחשוף של שלמה בר, שממשיך גם היום להופיע ולהשפיע על דורות של מוסיקאים ישראלים. הזמר עלה בגיל שש ממרוקו אל מעברת באר יעקב וראה את הוריו נשלחים לעבודות דחק, בעוד הוא גדל בשולי החברה, אנאלפבית עד גיל 12.

הוא היה כפסע מאבדון, אך ספר של המשורר אברהם חלפי שהגיע לידיו הציל את חייו. ללא כל השכלה מוזיקלית רשמית, הוא התחיל להלחין משיריו של חלפי, וכן משיריהם של אלתרמן,  ארז ביטון, גבריאל בן שמחון ויונה וולך שעמה התיידד.

הטקסטים החריפים שבחר נתנו מילים לזעקה שלא הצליח להוציא מתוכו ומילאו את חייו במשמעות. הסרט מלווה את בר דרך שורה של מפגשים עם אנשי מפתח מההווה והעבר שלו, ובהם רינה, רעייתו הראשונה, שהייתה גם שותפתו להקמת הלהקה, המחזאי יהושע סובול שאת שיריו הלחין להצגה "קריזה", ואהוד בנאי ששיריו של בר שינו את חייו.

בר מדבר במהלך הסרט על חייו כילד במעברה, על הקושי של הממסד לקבל אותו, על הנסיבות שהובילו לפירוק נישואיו, על רצח דפנה בן ציון, שביצע חברו ללהקה, אילן בן עמי, וחושף בו את הזוגיות החדשה בחייו.

הפקה, בימוי ,תסריט ועריכה: גלעד ענבר

צילום : דרור לבנדיגר , תמיר פלצמן , יניב לינטון

הקלטה : שמשון ינאי, אולג קייסרמן , יונתן ברי

אריזה גרפית : יניב כהן

עיצוב תמונה : תומר בהט

מיקס : רונן נגל

שלמה בר
קרדיט: דרור לבנדיגר

 

שלמה בר
שלמה בר ואהוד בנאי. קרדיט: יניב לינטון

 

שלמה בר
קרדיט: תמיר פלצמן