הדיון בנושא כדאיות הניתוחים הפלסטיים בחו"ל עלה לסדר היום הציבורי לאחר שבסוף שנת 2021 אחת הכוכבות המפורסמות בישראל דיווחה על סיבוכים שנגרמו לה עקב ניתוח אסתטי בעייתי שנעשה בטורקיה. 

אמנם, לא מעט אנשים מישראל בוחרים לעבור את הניתוחים הפלסטיים מעבר לים בגלל פערי המחיר המשמעותיים והרצון לשמור על אנונימיות, אך לאור הסיפורים המדווחים באמצעי התקשורת השונים לא בטוח שזה הצעד הנכון, וחשוב לזכור כי בישראל יש לא מעט מנתחים פלסטיים מובילים ומקצועיים בעלי שם עולמי.

פופולריות ניתוחי האסתטיקה בטורקיה ומדינות אחרות

ניתוחים פלסטיים אינם זולים בישראל מאחר והרופאים מפעילים קליניקות מתקדמות, משקיעים בציוד רפואי חדשני ומשוכלל, יוצאים להשתלמויות מקצועיות כדי להביא לארץ טכניקות חדשניות ואיכותיות יותר ובגלל סיבות נוספות כמו יוקר המחיה, עלויות כוח אדם, ביטוחים יקרים ועוד.

יש ישראלים המחפשים דרכים לחסוך בעלות הניתוח האסתטי, לכן הם מנסים לאתר קליניקות פרטיות מעבר לים, בעיקר במדינות כמו טורקיה, רומניה וכיוצא בזה. לא מעט ישראלים, נשים וגברים כאחד, החלו בשנים האחרונות לטוס לטורקיה כדי לעבור ניתוחים וטיפולים אסתטיים שונים, הטרנד התחיל עם טיפולי שיניים משקמים כמו השתלת שיניים, ובהמשך גברים מישראל טסו לטורקיה כדי לעבור השתלת שיער.

בנוסף, החל טרנד בקרב ישראלים לטוס לטורקיה לצורך ניתוחים פלסטיים שונים, בעיקר ניתוחים וטיפולים כמו שאיבת שומן, מתיחת בטן ומתיחת פנים. בדצמבר 2021 התקשורת דיווחה בהרחבה על מצבה של הזמרת הידועה נסרין קדרי שבחרה לעבור שאיבת בטן ומתיחת בטן בטורקיה וההליך הסתבך רפואית. כאשר היא שבה ארצה היא החלה לסבול מכאבים חמורים באזור המנותח בטן והיא נאלצה להתאשפז בבית חולים בגלל זיהום חמור.

הסיפור שלה הפך לנושא שעלה לכותרות, ובעקבות החשיפה צצו דיווחים על סיפורים דומים שקרו לישראלים ולישראליות שבחרו לעבור ניתוחים פלסטיים בחו"ל. 

המומחים לרפואה פלסטית בישראל, חלקם מנחים פלסטיים מוכרים ובעלי שם עולמי, מציינים כי הם מכירים את התופעה של ישראלים שבוחרים לטוס לטורקיה ולמדינות אחרות בהן מחירי הניתוחים זולים בהשוואה לעלות בארץ. עם זאת, כאשר עוברים ניתוח פלסטי מורכב בחו"ל לוקחים הימור ומשחקים ברולטה רוסית מאחר וקשה לדעת מראש האם הקליניקה בחו"ל מקצועית ואמינה, ואין אפשרות ברוב המקרים לקרוא מידע על המנתח והניסיון שלו.  

ראוי לציין כי ניתוח פלסטי הוא ניתוח לכל דבר ועניין, עלולים להיות סיבוכים הן בגלל חומרי ההרדמה והן בגלל הניתוח עצמו, וגם לאחר ההליך הכירורגי ייתכנו סיבוכים, לדוגמה תפרים נפתחים ומזוהמים. אמנם, ניתן לחסוך כסף אם עוברים את הפרוצדורה במדינות זולות כמו טורקיה, אך אם ישנם סיבוכים ונמצאים הרחק מישראל, לא זוכים למענה רפואי מקצועי וחשופים לסיכונים בריאותיים חמורים, לנזקים בלתי הפיכים ואפילו לסכנת חיים.

רבים מהישראלים אינם מודעים לסיכונים ולסיבוכים האפשריים כתוצאה מניתוחים פלסטיים, ולא מעט נשים וגברים שעברו ניתוח פלסטי בחו"ל חזרו לישראל עם בעיות חמורות שדרשו טיפול מורכב. בנוסף, חלק מהמנתחים בחו"ל הם אינם רופאים בעלי השכלה אקדמית והכשרה מקצועית מעמיקה וממושכת, ובקליניקות רבות לא דואגים לענייני היגיינה ואין ציוד מתקדם. לכן חשוב להבין מהם הסיכונים הקיימים אם עוברים ניתוח פלסטי בחו"ל, ומנהלי מחלקות לכירורגיה פלסטית מדווחים כי הם נתקלים ביותר אנשים המגיעים אליהם לאחר שהניתוח בחו"ל הסתבך.

הפתרון הנכון – בחירה מדויקת של רופא פלסטיקאי מומחה בארץ

הפתרון המומלץ והנכון ביותר הוא למצוא רופא פלסטיקאי מומחה ומומלץ בארץ, לקרוא חוות דעת על המנתח, להיפגש איתו כדי להתרשם מהמקצועיות ומהניסיון שלו, ואין לקחת סיכונים מיותרים העלולים להסתיים בסיבוכים קשים ואף במוות.

צילום: FREEPIK