בשעה טובה סוף סוף הסתיימו שיעורי הנהיגה שלכם, עברתם את התאוריה בהצלחה, ואפילו אימת המבחן המעשי כבר מאחוריכם. אבא ואמא נותנים לכם את האוטו, ואפשר להתחיל לצאת לקרוע את העיר – רגע, לא ממש. על נהג צעיר יש כל מיני חובות והגבלות ודברים שכדאי מאד לדעת לפני שנכנסים לרכב ומתחילים לנהוג. ריכזנו לכם כאן כמה דברים שכל נהג צעיר צריך לדעת, כדי שתצאו לדרך חדשה ובטוחה

נהג צעיר
צילום: PIXABAY

נתחיל קודם כל מהגדרות

חשוב מאד להבדיל בין שתי הגדרות מאד מבלבלות – נהג חדש ונהג צעיר. לפי החוק (וזה משפיע גם על נושאים כמו מחירים של ביטוח חובה לרכב), נהג חדש הוא כל מי שעוד לא עברו שנתיים מהיום שבו קיבל את הרישיון שלו – לא משנה אם הוא בן 19 או בן 50. לעומת זאת, נהג צעיר הוא כל נהג שהוא בן פחות מ24, לא משנה כמה ותק של רישיון נהיגה יש לו. מכאן גם יוצרת הגדרה שלישית שבדרך כלל, רלוונטית להרבה מאד נהגים צעירים והיא ההגדרה של נהג צעיר חדש. אלו הם כל הנהגים שהם גם בני פחות מ-24, וגם הוציאו את הרישיון שלהם לפני פחות משנתיים. חלק ניכר מההגבלות מדבר בדיוק על האוכלוסייה הזו.

על המלווה ועל היתר הנהיגה

אם אתם נהגים חדשים וצעירים, הרי שאתם זקוקים למלווה שיהיה אתכם במשך התקופה הראשונה של הנהיגה שלכם. החוק קובע שכל נהג צעיר וחדש נדרש למלווה שיהיה לצידו בכל עת שהוא עולה על ההגה, במשך שלושת החודשים הראשונים מיום קבלת הרישיון. לאחר מכן, במשך שלושה חודשים נוספים, המלווה צריך עדיין להיות איתו, אבל רק כשהוא נוהג בשעות הלילה מ-9 בערב עד 6 בבוקר. שימו לב שהחוק קובע גם שעליכם לנהוג בצוותא לפחות 50 שעות, מתוכן לפחות 15 שעות בדרך בין עירונית, 20 שעות בדרך עירונית, וגם 15 שעות לפחות של נהיגת לילה. רק בסיום החצי שנה, אחרי שאתם והמלווים חתמתם מול משרד התחבורה שעמדתם במכסה – תקבלו את היתר הנהיגה הסופי לנהוג ללא מלווה.

ועכשיו אפשר לנהוג עם מי שרוצים?

אחרי שסיימתם את תקופת הליווי, שימו לב שעדיין חלה עליכם מגבלה של מכסת נוסעים ברכב, אם אתם נהגים חדשים וצעירים. עם זאת, כאן ההגדרה רלוונטית לא לגיל 24 אלא רק לגיל 21. במצב כזה, עד גיל 21 אתם יכולים להסיע רק עוד שני אנשים נוספים אתכם ברכב. אם סיימתם את תקופת הליווי וחגגתם יום הולדת 21 – ברכותינו – אתם יכולים לנסוע ללא כל הגבלת מכסה (כמובן שאם אתם עוד נוהגים עם מלווה, אתם בכל מקרה יכולים להסיע כמה אנשים שתרצו ברכב).

רגע, ומי יכול ללוות אותי?

בדרך כלל נהגים חדשים וצעירים לוקחים כמובן את ההורים שלהם שישמשו בתור המלווים שלהם. אמנם זה פתרון נוח אבל זה לא חובה. החוק קובע שכל נהג שגילו לפחות 24 ויש לו רישיון 5 שנים יכול להיות מלווה. גם אדם שמלאו לו 30 שנה ויש לו  רישיון רק 3 שנים יכול למלא את התפקיד. כך שאם יש לכם אחים, קרובים או חברים שעונים להגדרה הזו – גם להם מותר לשמש בתור המלווים שלכם.

ומה אם אני בן יותר מ24?

שימו לב – אם רק עכשיו הוצאתם רישיון אבל כבר עברתם את גיל 24, אתם אמנם מוגדרים כנהגים חדשים אבל לא כנהגים צעירים. המשמעות היא שאין עליכם כל חובה לנהוג יחד עם מלווה, ומדינת ישראל סומכת עליכם שתנהגו בכובד ראש ובאחריות. סעו בשלום!