"הבנים והבנות" היא תוכנית ריאליטי ישראלית המשודרת בערוץ הילדים בכל קיץ, למעט הפסקה בשנת 2019, התוכנית זוכה להצלחה רבה ועד היום היא ייצרה לא מעט סלבס וכוכבי רשת חדשים כמו אנה זק, גל גברעם, טיילור מלכוב, קים אור אזולאי, אלין כהן, רומי אברג'יל ועוד.

ראוי לציין כי דווקא בעידן הפריים טיים שמבוסס על ריבוי סדרות ריאליטי בהן המשתתפים מתמודדים אחד מול השני, סדרת "הבנים והבנות" מציעה תוכן איכותי ומקורי, והודות לליהוק מצוין, תוכנית הריאליטי המשודרת בקיץ מוכיחה את עצמה כסדרה פורצת דרך המשנה תפיסות חברתיות אצל ילדים ובני נוער, ויש עיסוק רב בתכנים הנוגעים לענייני מגדר, זהות ועוד. למעשה, התוכנית החלה כסדרה המיועדת לילדים, אך עם הזמן התוכנית קוטלגה כסדרה המתאימה לבני נוער, ולמעשה היא מהווה מקפצה מעולה לכוכבי הרשת, במיוחד אושיות רשת באינסטגרם, ישירות אל עולם הבידור ו/או העסקים.

מי יהיו שליטי הקיץ?

תוכנית הריאליטי "הבנים והבנות" משודרת מדי שנה בעונת הקיץ, ובכל עונה עוקבים אחר שתי קבוצות המתחרות זו בזו – קבוצת הבנות וקבוצת הבנים. הקבוצות של בני הנוער מתחרות במשימות מאתגרות שונות הניתנות על ידי המנחים, המשימות מתקיימות במתחם של וילה יוקרתית, ומרבית המשימות הן בבריכת השחייה. קבוצה שזוכה במשימה מקבלת נקודות המוצגות ככפכפים, ובסוף השבוע בודקים איזה קבוצה השיגה את מספר הכפכפים הנמוך ביותר, וחברי הקבוצה נדרשים להעמיד מועמד להדחה.

כל משתתף בוחר 2 נערים איתם הוא מעוניין להמשיך את דרכו בתוכנית, ומתמודד שקיבל את מספר הקולות הנמוך ביותר מבין חברי קבוצתו נאלץ לעזוב את התוכנית. לאחר כ-8 עד 10 סבבים של הדחות מתקיים אירוע הגמר, בפרק האחרון קבוצות הבנים והבנות מבצעות משימות שונות והקבוצה שהשיגה את הניקוד הגבוה זוכה בתוכנית ומוכרזת כשליטי הקיץ.

שליטי הקיץ זוכים בשליטה מלאה בתכנים המשודרים בערוץ למשך יום שלם, הם רשאים לבחור אילו תוכניות ישודרו בערוץ ביום זה ובנוסף הם מקבלים תוכנית מיוחדת בהנחיית חברי הקבוצה המנצחת. מעבר לשידורי התוכנית ניתן להשתתף במשחק הנקרא "סמיילאיט", המשחק מהנה ומאפשר לצופים בבית לבטא משפטים שונים בעזרת סמיילים, וצופה שעונה נכון יכול להעניק נקודה לקבוצה המועדפת עליו. המשחקים משתנים אחת לכמה עונות, וכיום במקום סמיילאיט הצופים יכול לשחק במשחק הנקרא אתגר הכפכף.

כיצד הפכה הסדרה לכל כך מצליחה וממכרת עבור בני הנוער?

סדרת "הבנים והבנות" החלה את דרכה כתוכנית בידור מסוגת ריאליטי עבור ילדים, אך עם הזמן התוכנית העלתה את גיל המשתתפים בקבוצות הבנים והבנות, וכיום היא מיועדת בעיקר לבני הנוער. הצלחת התוכנית טמונה בליהוק המצוין של הבנים והבנות, ובעיקר בתוכן המתאים והרלוונטי מאוד לגיל זה. הטלוויזיה הרגילה מאבדת את בני הנוער כצופים בגלל אי התאמה לנושאי העניין של הדור הנוכחי, בעוד "הבנים והבנות" עוסקת בתכנים הרלוונטיים לבני נוער ומעוררת בהם רגשות והזדהות עם דמויות שונות.

התוכנית מציגה תפיסה ליברלית ללא שיפוטיות, היא עוסקת בהרחבה בנושאים כמו ייצוג מגדרי ומיניות בחברה, והתוכנית מהווה מקור מידע לבני הנוער הנחשפים לסיפורם האישי של המשתתפים, ללבטים שלהם הנוגעים לזהות מגדרית, לרצון להיות מפורסם באמצעות פעילות ברשתות החברתיות ועוד.

 

 

 

 

 

 

 

הבנים והבנות
הבנים והבנות צילום אילוסטרציה צילום FREEPIK