לא מעט אנשים, צעירים ומבוגרים, מתמודדים עם קושי לישון שינה רציפה לאורך לילה שלם. אם ההמלצות הרופאים היא לישון 8 שעות רצוף בלילה, פחות או יותר, אזי לא מעט אנשים מוצאים את עצמם ישנים פחות זמן, מתעוררים כל שעה, מתקשים לחזור לישון אחרי שהם מתעוררים ומתמודדים עם בעיות נוספות.

מה משפיע על איכות השינה שלנו וכיצד אפשר לשפר אותה?

בעיות שינה זה לא עניין של מה בכך. יש להן השפעות משמעותיות על התפקוד שלנו ביום יום, הן מבחינה פיזית, בריאותית, נפשית ועוד. אנחנו זקוקים לשינה רציפה וטובה, בשביל שנוכל לתת לגוף ולראש לנוח, השינה משמשת את הגוף לשיקום מעומסים שונים, מאפשרת לו להחלים ממחלות ופציעות, ובאופן כללי, השינה מטעינה אותנו באנרגיות חדשות לקראת יום חדש. אם אנחנו מתקשים לישון, אז באופן טבעי, אנחנו מאבדים את היתרונות שלה וזה משפיע עלינו.

מה הן הסיבות לבעיות שינה?

אנחנו יכולים למצאו סיבות רבות ומגוונות אשר יכולות לייצר בעיות באיכות השינה. חלק מהסיבות כפי שנוכל לראות, ניתנות לפתרון מהיר מאוד, שכן הן נוצרות בגלל תנאי "השטח", כלומר מיטה, מזרן או אמצעים אחרים שממוקמים בחדר ומשפיעים לשלילה על איכות השינה. סיבות אחרות, הן הרבה יותר עמוקות ודורשות טיפול מסיבי יותר.

כשמדברים על תנאי שטח, קל לראות את הקשר בין מזרן ובעיות שינה. הרי אנחנו אמורים להרגיש נוח כאשר אנחנו שוכבים לישון. אם המזרן איננו מתאים למבנה הגוף שלנו, איננו עונה על הצרכים שלנו, לא מספק לנו תמיכה כפי שאנחנו צריכים או כל דבר אחר, הרי שזה יכול להשפיע על איכות השינה.

לכן יש חשיבות עצומה בסוג המזרן עליו נישן. חשוב מאוד לבדוק אותו לפני קנייה, לראות עד כמה הוא מתאים לצרכים שלנו, האם הוא מתאים למבנה הגוף שלנו, האם הוא מאפשר לנו לשנות תנוחות בצורה טבעית ועוד. כל דבר קטן יכול להשפיע כך או אחרת על איכות השינה.

תנאים אחרים שיכולים להשפיע על איכות השינה שלנו, הם סוג ואיכות התאורה בחדר, האקוסטיקה שלו, עד כמה החדר מרווח ויש בו זרימה של אוויר. כל אחד מהדברים הנ"ל יכול לגרום אי נוחות או להיפך, לעזור לנו לישון טוב יותר.

היבטים אישיים שיכולים להשפיע על איכות השינה

מעבר למה שאנחנו מכנים "תנאי השטח", הרי שיש גם היבטים אחרים שיכולים להשפיע על איכות השינה והם דברים אישיים. בין אם זה טרדות, חרדות, מצב נפשי, מצב בריאותי, לחץ ומתח ועוד. כל אחד מהדברים הנ"ל יכולים להשפיע עלינו ואנחנו נדרשים להתמודד איתם.

פה נדרשת התמודדות הרבה יותר משמעותית, כולל עזרה מאנשי מקצוע. חשוב שנקפיד על כך, על מנת שנוכל ליהנות משינה איכותית, רציפה, אשר תשפר את איכות החיים שלנו ותאפשר לנו להתנהל בצורה נכונה במהלך היום.

מה משפיע על השינה שלכם בלילה2
צילום: pixabay
מה משפיע על השינה שלכם בלילה
צילום: pixabay