בכורה ב-כאן 11: ירון לונדון חוזר אל הרצח שטלטל את המדינה בשנות החמישים בסרט "רצח בקולנוע צפון".

רוצח ואחיו, נרצח ואלמנתו עומדים במרכז הסרט "רצח בקולנוע צפון" – על הרצח שהכה בתדהמה את ישראל הצעירה בשנות החמישים, סיפור שלא סופר עד היום. הסרט ישודר ביום רביעי, 14 באוקטובר, בשעה 21:15, במסגרת רצועת הדוקו של כאן 11. במאי: אבידע ליבני מפיק-יוצר: ירון לונדון

בשנת 1957 הכתה את ישראל בתדהמה פרשיית רצח. ד"ר יעקב פיאטלי, מהנדס מוכשר שהצליח לעבור את אימי השואה ולהשתלב בחיל האוויר הישראלי, נרצח בעודו עומד בתור לרכישת כרטיסים בקולנוע צפון בתל אביב, בו הוקרן בו אז הסרט "הנידון למוות ברח". פיאטלי היה קורבן מקרי בשוד מזוין שהיה באותה עת בקולנוע עצמו. השודד ניסה לפלס לעצמו דרך ביציאה מבית הקולנוע וירה לכל עבר, ומהירי נפצע פיאטלי אנושות. כעבור כמה ימים – מת מפצעיו.

הרוצח נתפס כעבור זמן קצר כמעט באקראי. שמו היה רפאל בליץ, ניצול שואה אף הוא. האקדח ששימש אותו בליל הרצח נמצא בביתו, והוא הודה מייד במעשה. בית המשפט גזר עליו מאסר עולם.

סיפור הרצח וגם בריחתו של בליץ מהכלא וחציית הגבול עם סוריה כמה שנים אחר כך, עוררה בישראל הצעירה הדים רבים. אחד מאלה שעקבו אחר הפרשייה היה העיתונאי ירון לונדון, שהיה אז נער. כעת, יותר מ-60 שנה אחר כך, הוא יצר את הסרט "רצח בקולנוע צפון" ובו הוא מגולל את הסיפור. הסרט ישודר ביום רביעי, 14 באוקטובר, בשעה 21:15 בכאן 11 במסגרת הרצועה הדוקומנטרית המשודרת מדי יום רביעי.

בסרט מובא סיפורם של השניים – הרוצח והנרצח, שגורלותיהם השתלבו זה בזה כמעט באקראי. עוד מובא בסרט סיפורם הטרגי של אחיו של בליץ ושל אלמנתו של פיאטלי. בסרט משולבות גם הקלטות נדירות של בליץ מתקופת מאסרו, מתוך ארכיון קול ישראל.

בימוי: אבידע ליבני

מפיק יוצר: ירון לונדון

מפיקות: שולה שפיגל ודנה עדן

חברת הפקה: שולה ודנה הפקות

עריכה: יוני כהן

צילום: אבנר שחף

תחקיר: נבות מנור

עיצוב פסקול: איציק כהן

מוסיקה: אמנון וולמן

ירון לונדון
ירון לונדון. מתוך "רצח בקולנוע צפון". צילום: אבנר שחף

 

רפאל בליץ
רפאל בליץ. מתוך "רצח בקולנוע צפון"
רצח בקולנוע צפון
מעריב, 1957. מתוך "רצח בקולנוע צפון" באדיבות כא