טיפול בנפש האדם מאפשרת לעזור לעדכן הגנות ולארגן מחדש את אמונות הגרעין שפותחו בילדות ובנערות. כמו כן, טיפול מאפשר להתגבר על משברים, טראומות ואתגרים שונים, לפרוץ את 'תקרת הזכוכית' ולעשות סדר במחשבות, ברגשות ובהתמודדות עם החיים. "טיפול נפשי מתאים לכל מי שמעוניין/ת להכרות טובה ורחבה יותר עם האדם איתו/ה נחייה את כל חיינו.

טיפול אמור להביא לחיבור מורחב וברור יותר עם ה'אני האותנטי והמושכל'. כך שניהול מסע החיים יהלום ויקדם את מימוש רצונותינו, צרכינו לצד השלמה עם מה שלא מתאפשר. נמצא שהתקדמות על שביל הגשמת הפוטנציאל האישי, הפעלת הסקרנות והרצונות המודעים לצד הפחות מודעים משפרת את איכות החיים. בעזרת טיפול מותאם אישית מתאפשרת חתירה לקראת השלמה עם מי שאני, ולתמוך בעיבוד האבל, עם מה שהסתבר שאני לא. ה

שלמה עם עובדות חיים אלו, מובילה לתחושה של חיים מלאים יותר. הכרות עמוקה יותר עם ה'עצמי' וליתר דיוק עם מגוון 'מצבי העצמי', מאפשרת ניהול החיים המוביל למסלול מיטיב. המציאות הנוכחת לא תמיד תשתנה, אך כן הדרך בה אביט בה". כך אומר לנו טל קנב, ד"ר לפסיכולוגיה ופסיכותרפיסט עם ניסיון של מעל 16 שנים בקריירה הטיפולית.

כאשר רוצים לחשב מסלול מחדש:

כאשר אדם אינו מרוצה מאחד או יותר האספקטים בחייו, כגון: מערכות יחסים, עבודה / פרנסה, לימודים, תחזוקה ודאגה לגוף – התסכול מגיע בכדי להעיר את תשומת ליבנו לדברים אלו. אומנם לא נעים לחוות תסכול, אך זאת אחת מ'מנורות האזהרה' הראשיות, שיש למערכת הנפשית בכדי לכוון אותנו לתשומת לב לנושא מסוים או לחיינו בכללותם. בחוויית התסכול יש אלמנטים המורידים את רמת האנרגיה והחיות. המערכת הרגשית מסמנת את אי ההצלחה או תחושה שנוצר עקב אי התגשמות רצון ו/או ציפייה.

בכך רומזת על צורך לחישוב מסלול מחדש. עם זאת, הרצון להימנע מתסכול יכול לדרבן אותנו לברר את התאמת הרצונות שלנו למציאות. חלק מסוים מתפיסת המציאות האישית והרצונות שלנו מופעלים ומסוננים על ידי חלקים שאינם מודעים. לכן הכרות עימם, תוביל לתפיסת מציאות נקיה ומודעת יותר – אשר צפויה לשנות חלק מההתנהגויות ולשיפור הרווחה נפשית.

כאשר אדם רוצה להרגיש טוב יותר:

עצבות, תסכול ותחושות אחרות יכולות למלא אותנו בכל שלב בחיים ולעתים אפילו ללא סיבה נראית לעין או מודעת. לעתים יהיה מדובר בעניינים שלא טופלו ברמה הנפשית ויובילו לעייפות ו/או תחושות לא נעימות. לפעמים יופעלו אלו מטריגרים כגון: תקופה עמוסה או פנויה במיוחד, וויכוח או ריב עם אדם קרוב ואירועי חיים נוספים. רגשות אלו יכולים לצוף לנו במהלך היום ואם נדע לאן הם מכוונות, נוכל לפעול בהתאם. כאשר לאדם לא טוב בתוך עצמו, יקשה עליו לנהל חיים מהנים הנשענים על תחושת 'שמח בחלקי', כמו גם הקושי לשמור על יציבות סבירה ותמיכה במערכות היחסים המשמעותיות.

כאשר רוצים לשבור את 'תקרת הזכוכית':

אנשים רבים שואפים גבוה יותר מחוויית החיים הנחוות בתקופה מסוימת. רוצים לפרוץ גבולות מגבילים, לסמן ולחתור למטרות חדשות ולחוות התקדמות – עזרה מקצועית תוכל לסייע. כאשר מתעוררת תחושה שיש חסמים נראים (או שאינם נראים) בדרך אל ההגשמה, ייתכן ששיח מכיל וליווי נפשי/רגשי יוכלו לעשות את ההבדל. לדוגמה: אדם שרוצה להגדיל את תחושת הסיפוק מהחיים, בין עם בשדרוג במערכות היחסים או הגשמה מקצועית. בין אם בריאותית, ספורטיבית ו/או ללמוד כלים נוספים להתמודד עם הקיים.

ללמוד כיצד להסתדר עם הכנסותיו הנוכחיות ו/או להגדילן ועוד. הוספת צבע לחיים על ידי עיסוק חדש/נוסף, הובי מעניין ו/או מרגש, הכנסת מדיטציה לשגרת החיים או כל תוספת אחרת שתתאים לאדם – תוביל לשיפור התחושה. תמיד ישנה דרך להתקדם מאספקט זה או אחר באורח החיים וניהולם. לעתים הגדרת מטרות מחדש על ידי חקירת הלא מודע, עשויה לעזור לשדרג גרסה של עצמנו וחווית חיינו.

כאשר רוצים לעשות סדר בעצב, בתסכול והבלבול:

כאשר אדם מרגיש עצוב, מתוסכל, מבולבל ומוצף ברגשות לא נעימים – כדאי להקשיב לאמירות אלו של הנפש. שהרי זו דרכה לציין בפני 'העצמי' או 'בעל הבית' – אני לא 'שמח/ה בחלקי' ויש עבודה פנימית לעשות. הניסיון הטיפולי של הפסיכולוגיה המודרנית, שהחל בסוף המאה ה19 וממשיך עד ימינו, מראה שעבודה פנימית תשפיע על התפיסה, העשייה ומשם על ההתנהגות.

תהליך טיפולי מוביל להרחבת קבלת המציאות ולהכרה החשובה בין מה ניתן ומה בלתי ניתן לשינוי. אמירה פסיכולוגית וותיקה מציינת ש'לפעמים אפשר לשנות את המציאות ולעיתים רק את הדרך בה אנו מסתכלים עליה'. בשני המקרים תורגש הקלה ולרוב גם שיפור ניכר במצב הרוח. שיפור זה נרגיש בעצמנו ויוקרן אל הסביבה הדואגת של הקרובים והמשמעותיים בחיינו, ובכך יתרום גם לרווחתם.

רווחת האדם וסביבתו עומדים בראש סדר העדיפויות במהלך המפגש הטיפולי. הניסיון המצטבר בעולם הטיפולי מניב את ההבנה שהחיבור, הכימיה ותחושת מקום בטוח הנוצרים בין המטופל/ת למטפל/ת מאפשרים להתקדם ולחוות הטבה במצב הנפש. פתיחות מבריאה זו והיכולת להיפתח ולשתף, מובילות לשיפור היבטים רבים בחיי המטופל/ת.

ד"ר טל קנב, בעל דוקטורט אמריקאי לפסיכולוגיה Psy.D)) ופסיכותרפיסט מוסמך, ישמח לגייס את ניסיונו והכלים שרכש לעזרת המטופל/ת בקליניקה. הקליניקות נמצאות בתל אביב וברמת השרון. שם תוכלו לצאת יחד למסע מיטיב וחתירה לקראת התנהלות אותנטית – מושכלת. התנהלות זו תעזור להתמודד עם אתגרים, רגשות חבויים וגלויים, קונפליקטים תוך ובין אישיים, אשר יצמצמו את הפער בין החוויה המצויה לרצויה. החוויה הרצויה בדרך כלל, הינה היכולת של האדם להעיד: 'אני שמח/ה בחלקי'.

טל קנב
טל קנב צילום יח"צ