שנת 2020 תיזכר בהיסטוריה המודרנית כאחת השנים המאתגרות ביותר שעמן התמודד העולם. הופעה של מגיפה בקנה מידה כמו מגפת הקורונה, היא דבר שלא אירע בעולם כבר עשרות רבות מאוד של שנים, אם לא יותר מכך. למרות הרפואה המתקדמת שלנו והיכולת להתמודד עם מחלות שונות ורבות, העולם לא היה ערוך להופעה של מחלה חדשה ובלתי מוכרת כמו הקורונה.

הבעיות הכלכליות של אנשי הבידור בעקבות 2020

הצורך להתמודד עם המגפה הזו יצר מציאות שבה מדינות רבות נאלצות להפעיל אמצעים קיצוניים יחסית, של סגירת האזרחים בבתים, הגבלה על חופש העיסוק והתנועה, וכן הפעלת אמצעי מעקב על חולים ומבודדים. ההשלכות הכלכליות של אמצעי המנע האלה היו רבות, וגרמו למשבר כלכלי וחברתי רב עוצמה בכל תחומי החיים. עסקים קטנים, בינוניים וגדולים נפגעו מההגבלות שהוטלו, והובילו למציאות בה שום דבר אינו מובן מאליו, וכי הפרנסה היומיומית עצמה נמצאת בסכנה.

המגזר שנפגע בצורה הקשה ביותר

המגזר שאולי נפגע בצורה הקשה ביותר מההגבלות שהוטלו על ידי המדינה ומשרד הבריאות הוא מגזר הבידור. כבר בשלב מוקדם מאוד של התפרצות הקורונה בישראל, הופסקו המופעים ואירועי הבידור, מאחר וההתקהלות של ציבור גדול במקום אחד הייתה מסוכנת ביותר. הרצון למנוע התקהלויות בכל מחיר, במיוחד בתקופות בהן ההתפרצות הייתה גדולה, גרם לכך שענף ההופעות והבידור נכנס למצב של שיתוק מלא לתקופה ארוכה. למעשה, במשך כמעט כל שנת 2020, לא היה ניתן לקיים הופעות ומופעים, וכתוצאה מכך – אנשי הבידור שמתפרנסים מהענף נותרו ללא אפשרות להתפרנס ולהתקיים.

חשוב להבין כי אנשי הבידור שנפגעו מההגבלות הם לא רק השחקנים, הזמרים והאמנים עצמם. מאחורי כל מופע שמתקיים עומדת שורה ארוכה של אנשי מקצוע המתפרנסים ממנו. זה כולל אנשי סאונד, תאורנים, פועלי במה, נגנים, אנשי שיווק ומכירות, יחצנים ועוד. מדובר בהיקף של כמה מאות אלפי עובדים, שמקור הפרנסה שלהם נלקח באחת, והם נכנסו למציאות כלכלית מסובכת מאוד, בה הם אינם יכולים להתפרנס מהמקצוע שלהם כלל.

לכן, אין זה פלא שעובדים רבים בתחום נזקקו פתאום לשירותיו של עורך דין לביטול עיקול משכורת, וכן לאנשי מקצוע נוספים בתחום הייעוץ הכלכלי והמשפטי, שיוכלו לסייע להם להתמודד עם המציאות המאתגרת החדשה בחייהם.

בעיות כלכליות שנוצרו בעקבות המשבר

מעבר לבעיה המידית של אובדן הכנסה, נוצרו בעיות כלכליות נוספות לאנשי בידור רבים בעקבות המשבר. כך, נוצר מצב בו לאנשים רבים אין אפשרות לבצע החזר של הלוואות שלקחו טרם המשבר, או לעמוד בתשלומי המשכנתא החודשיים. בנוסף לכך, הקיום היום יומי עצמו נהיה מסובך, ובבתים רבים של אנשים העובדים במקצועות הבידור, בין אם הם נגנים של גיטרה חשמלית ובין אם הם פועלי במה, נוצר צורך להיעזר בעמותות שונות רק כדי להצליח ולהביא אוכל הביתה.

שרשרת הבעיות הכלכליות הובילו לכך בישראל של שנת 2021 ישנם לא מעט אנשים שהיו רגילים לעבוד ולהתפרנס בכבוד במשך שנים, וכיום נאלצים להיעזר בארגוני סעד וסיוע כדי להמשיך ולהתקיים ולהביא מזון לבית ולילדים.

האם יש פתרון באופק לאנשי הבידור?

שנת 2020 בהחלט הייתה טראומטית ביותר עבור אנשי הבידור. התקווה המשמעותית הגדולה ביותר שלהם כיום היא ההימשכות של מבצע החיסונים הגדול במדינה והחזרה ההדרגתית לחיים של שגרה. כבר כיום שוק התרבות והבידור מתחיל לחזור לחיים, למרות שעדיין מוטלות עליו הגבלות רבות. מכיוון שנראה כי מגפת הקורונה ומקדם ההדבקה נמצאים בירידה משמעותית, ייתכן מאוד כי כבר בעתיד הקרוב תוסרנה מגבלות נוספות, ואנשי הבידור יוכלו לחזור לעבוד ולהתפרנס בכבוד. יחד עם זאת, את הנזקים הכלכליים של שנת 2020 הם יצטרכו לשאת עוד זמן רב, בתקווה כי המצב ימשיך להשתפר וכולנו נוכל לשים את תקופת הקורונה מאחורינו.

הבעיות הכלכליות של אנשי הבידור בעקבות 2020
צילום: FREEPIK