גל גברעם בכנסת. הדוגמנית וכוכבת הריאליטי גל גברעם השתתפה בדיון של הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי ואמרה :"אני 'פספוסה' בת 20 עם אינסטגרם, שהצליחה להעמיד כל כך הרבה על הרגליים".

 

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ח"כ תומא-סלימאן לגל גברעם: "היית עכשיו לשונן של הרבה נשים במדינה. מגיע לכולם לקבל את היחס הראוי"

 

גברעם בדיון: הציבור בוחר את חברי הכנסת והקהל שלי נתן לי כוח מסוים. הם בוחרים להקשיב לעקוב אחרי מה שיש לי להגיד. ועם כוח גדול מגיעה אחריות גדולה. יצאתי מתחנת משטרה די נסערת ועשיתי מה שאני רגילה, פתחתי את הטלפון ודיברתי".

 

סגן שר לביטחון הפנים יואב סגלוביץ: "המבחן של ארגונים הוא מה קורה בשוטף כשמגיע מישהו בצר לו. בתפקיד שלי אנהל דיונים עמוקים על מה לעשות. יצטרכו להוביל את כלל המערכות שיחסו לזה כפגיעות בנפש. שדורשת טיפול המשכי.

ח"כ אמילי מואטי: אונס ואלימות מינית הוא חלק על רצף גדול של אלימות כלפי נשים ותרבות האונס. גל את גיבורה, אני לא העזתי לעשות מה שאת עשית"

בדיון הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי שהתקיים היום (שלישי) על יחס המשטרה לנפגעות עבירות מין תחת הכותרת "למה באת רק עכשיו?".  אמרה ח"כ עאידה תומא סלימאן יו"ר הוועדה: "כבר כמה ימים שהרשת סוערת סביב הפרשה שהתפרסמה לאחרונה. בעניין תלונות על תקיפות מיניות שלכאורה ביצע סוכן הדוגמניות שי אביטל.

אנחנו אחרי קמפיין מי טו. והתקשורת חשפה יותר פרשות של התקפות מיניות ובכל פעם הזדעזענו מחדש. לאחר ששומעים את העדויות ופוגשים את הנערים והנערות שעברו את התקיפה. אחד הדברים שלא רק שהרמנו גבה וחשבנו שחייבים לבדוק. זה את התלונה על התייחסות המשטרה למקרה של אושיית הרשת גל גברעם. אני מברכת אותך על האומץ שיצאת ודיברת על החוויה הקשה בתקיפה עצמה. וגם כאשר הלכת להתלונן. הרגשנו ששוב שומעים על התנסות בין המתלוננת על פגיעה מינית עם רשויות החוק. ובמיוחד המשטרה והפעם זה נשמע מדמות ציבורית מוכרת. לצערנו הרב מקרים כאלה קרו  להרבה צעירות עם המשטרה ופשוט לא היה להם חשבון אינסטגרם עם 500 אלף עוקבים. אנחנו שומעות על החוויה הזאת עם רשויות אכיפת החוק אבל לא מעבר לזה. אנו מנצלים את האירוע הזה כדי למנף את הנושא כדי להיות הקול של מי שהושתקו במשך השנים ולהם מגיע לראות את המציאות משתנה מול העיניים. 

 

גל גברעם ריגשה את חברות הכנסת כשהציגה את החוויה הקשה שלה: "אני לא פוליטיקאית ואני לא ימין או שמאל ואני מייצגת את האזרחים. הציבור בוחר את חברי הכנסת והקהל שלי נתן לי כוח מסוים. הם בוחרים להקשיב לעקוב אחרי מה שיש לי להגיד ועם כוח גדול מגיעה אחריות גדולה. יצאתי מתחנת משטרה די נסערת ועשיתי מה שאני רגילה, פתחתי את הטלפון ודיברתי.

 

"ח"כ תומא-סלימאן: "אנחנו מודות לך על האומץ". גל: התכוונתי להגיש תלונה, אבל לא התכוונתי שידעו שזאת אני. לא רציתי לתאר את החוויה שלי ולא רציתי שהיא תהיה נחלת הכלל. זה בא בעל כורחי כי הייתי מתוסכלת מההתנהגות. הייתי עצבנית ומתוסכלת. הגעתי לתחנה ביום שלישי בסביבות 23:00. בחרתי ללכת מאוחר כי אני קצת מוכרת ולא רציתי שיקשרו אותי לזה. נכנסתי עם בגדים שחורים ומסכה כדי לשמור על זהותי. בכניסה היה יומנאי שאומר לי 'אוקיי, מתי זה קרה?'. עניתי –  לפני שנתיים. והשאלה הבאה הייתה 'למה באת רק עכשיו?'. אמרתי לו 'כי אז פחדתי, ועכשיו אני לא'. רציתי שיגנו עליי, שיקשיבו למה שיש לי להגיד. הלכתי לאותה תחנת משטרה כי פרסמו שהיא ערוכה לקבל אותנו. הגענו למקום שאמור לשמור עלינו. הייתי בטוחה שהכל יהיה ערוך ומוכן. אם היו אומרים לי תבואי מחר, הייתי באה מחר. לא ציפיתי שאף אחד יעמוד דום בשבילי. זה לא משנה כמה עוקבים יש לי באינסטגרם. אני אזרחית שבאה למשטרה וביקשה את העזרה שלה ופשוט קיבלתי סטירה מצלצלת. ניסיתי להגיש בבית תלונה מקוונת אבל אי אפשר להכניס בה פרטים של תקיפה מינית. תלונה מקוונת זה מהמם לגניבת אופניים אבל לא לתקיפה מינית כפי שחוויתי. אף אחד מהמשטרה לא דיבר איתי. הפקיד והיומנאי לא אשם, לא הדריכו אותם מספיק".

 

היו"ר תומא-סלימאן הוסיפה: "אמרת שאת מתרגשת ועכשיו כולנו מתרגשים יחד איתך. עם איך שהסברת בהבנה עמוקה כיצד זה השפיע עליך. היית עכשיו לשונן של הרבה נשים במדינה. את לא צריכה להצטדק ולהסביר שאת אוהבת את המדינה. זה מגיע לכל גבר ואישה לעמוד מול המשטרה ולהגיד להם בדיוק מה שהם מרגישים ולא חשוב מה הם עושים בחיים. מגיע לכולם לקבל את היחס הראוי".

 

סגן שר לביטחון הפנים יואב סגלוביץ: ״אירוע תקשורתי גדול ככל שיהיה שמעלה על סדר יום הוא חשוב. המבחן של ארגונים הוא מה קורה בשוטף. כשמגיע מישהו בצר לו. בתפקיד שלי אנהל דיונים עמוקים מה לעשות. בסוף זה פגיעות בנפש. יצטרכו להוביל את כלל המערכות שיחסו לזה כפגיעות בנפש שדורשת טיפול המשכי. אנחנו נמצאים בתהליך. אני אעשה כל מה שאני מסוגל שמדבר על שילוב מערכות ליישום הפיילוט שועדת ברלינר המליצה עליו. אני רוצה להיות פרקטי. בחלק מהמקרים לא נדרשים משאבים כדי לקדם את המלצות הדוח. נדרשת התכווננות, והראשונים שיקפצו על המשימה הזו תהיה המשטרה שהיא ארגון שיודע לקדם את הדברים האלו. מדובר פה באירוע שאף אחד לא חושב שפעלו בו בסדר. אני לא מודאג ממה שמגיע לתקשורת אני יותר מודאג מהאירועים שאף אחד מאתנו לא שמע עליהם".

ח"כ מירב בן ארי: "היינו פה 4 שנים עם אירועי תקיפה מינית אבל לבוא לספר בצורה אינטליגנטית. מרשימה וצנועה את האירוע שלך. היום בעידן הרשתות החברתיות האינסטגרם יותר חזק מכל מדיה אחרת. ולכן השימוש הנבון שלך לקחת את האירוע שלך ואמרת שתהיי הקול של כל כך הרבה נשים ואני אאמץ אותך אלי. תקיפה מינית כמו שאמרת צריך להיות רק בחדר מסודר ולא באונליין".

ח"כ גבי לסקי: "לא הכרתי אותך לפני, אבל נחשפתי לוידאו שלך. ורציתי להגיד לך תודה על מה שעשית ושפתחת את הדלת לכל כך הרבה אנשים וכתבתי לך שאת לא לבד. אחרי הדברים שלך, אנחנו יכולות להגיד שנשים אחרות לא לבד בגלל שאת היית שם ואנחנו במעגל שלתמיכה הדדית וזה מדהים. ש', האומץ שלך הוא מיוחד וייחודי".

ח"כ נעמה לזימי: "תודה לך גל על האומץ. לשמחתי היום הזירה הפמיניסטית היא זירה של אחיות ושותפות. חוויות מלכדות אותנו בדיעבד. ובעוד חצי שנה תחשבי על דברים שאפשר לשנות ולתקן ואנחנו נהיה פה לשמוע אותך בכל עת".

ח"כ אמילי מואטי: אונס ואלימות מינית הוא חלק על רצף גדול של אלימות כלפי נשים ותרבות האונס. הפתרון חייב להיות מערכתי. אישה שנאנסת לא צריכה להיאנס שוב בלספר את הסיפור הזה. זה גם ככה קשה, תאמינו לי אני יודעת. לימודי מגדר מכיתה א' הם משני מציאות בחברה שבה אנו חיות. בחברה שבה יש עדיין מועדוני חשפנות שהגוף שלנו הם בידור עבור גברים מסוימים. בחברה שבה את לא יכולה לשבת בבר עם החברות שלך מחשש שישימו לך משהו בשתייה, אנחנו האימהות צריכות להסתובב חרדות לבנות שלנו. גל את גיבורה, אני לא העזתי לעשות מה שאת עשית".

גברעם הוסיפה בדיון: "אני מבינה כמה כוח יש לי. אני מתכוונת להיות הקול של כל אותם נפגעים. אני 'פספוסה' בת 20 עם אינסטגרם, שהצליחה להעמיד כל כך הרבה על הרגליים, באמת שלא התכוונתי, אבל אני שמחה שזה קרה ואני אלחם עכשיו למען כל אותם אלה שלא מקשיבים להם". היו"ר תומא-סלימאן הודתה לגל ולש' נפגעת עבירה נוספת שחשפה את המקרה  הקשה שלה בדיון בעילום שם והבטיחה להן להמשיך, לעקוב ולטפל בנושא כך "שלא ירד מסדר היום".