עוד בראשית ימיו כעובר, התינוק נחשף למעין סאונד פנימי, כאשר האיבר הראשון שמתפתח בקרבו זה הלב. תנועתו הקצבית של הלב הינה הפעימה, אשר נשמעת אחת לכמה שניות בודדות, ויוצרת מעין מנגינה מוזיקלית מופלאה.

אילו מנגינות נעימות לתינוק לשמיעה

המוזיקה אכן מלווה את האדם לאורך כל שנות חייו, עוד מהימים הראשונים בהם סביבת מגוריו היא הרחם האימהי ועד לחייו הבוגרים. נמצא כי כשחושפים תינוקות למוזיקה עוד בגילם הצעיר, מעודדים אותם לפתח חוש יצירתי וסקרן. עכשיו כל מה שנותר להבין הוא אילו מנגינות נעימות לתינוק לשמיעה, ומה מומלץ שנפעיל בסביבת אוזניהם? להלן התשובות.

צלילים מן הטבע

ככל שאנחנו מתבגרים, הטעם שלנו במוזיקה הופך ספציפי יותר, אנחנו דורשים להתחבר גם כן למקצב, למילים ולקולו של הזמר ולמעשה בוחנים הרבה פרמטרים במנגינה. בגילאי ינקות, המוזיקה מהווה בין היתר גם צלילים נעימים מהטבע – גלי ים, התנגשות בין עלים, פכפוך מים, משב רוח והברות אנושיות שמדוברות על ידי אדם. אלו מובילים אותו ליצור בעצמו מקצבים, ובכך להתפתח מילולית.

השמיעו לילד מנגינות שאתם אוהבים או יוצרים

על פי מחקרים, תינוקות מסוגלים לקלוט מהן תחושות ההורה שנמצא על ידו בשעה שמשמיעים את אותה המנגינה. אם היא חביבה על ההורה ונעימה לו, הוא יפגין את זה החוצה לילד, מה שישרה גם על הילד בהתאמה רוגע ונחת.

הורה שמנגן על כלי נגינה, כמו גיטרה אקוסטית או פסנתר, המסוגלים להפיק צלילים חרישיים שלא פוגעים בעור התוף, יכול לנגן מנגינות נעימות על יד התינוק. המנגינות האלו שזה עתה נוצרו, יסבו לתינוק אושר רב, בהנחה שההורה עצמו נהנה מעצם הנגינה ובאופן טבעי משדר זאת לילד.

סוגים מגוונים של מוזיקה

תעשיית מוזיקה שמייעדת את שיריה לילדים ולתינוקות, מציעה מגוון רחב של מנגינות לרך הנולד, ביניהן מוסיקה קלאסית, שירי ערש, שירי אצבעות וכו'. מרבית המנגינות לגיל זה יהיו שקטות ורגועות, ויזרקו אותם לימים שבהם שהו בנחת בבטן של אמא. מבין אותן המנגינות, יכולים להיות צלילים שיגרמו לתינוק לחוש בהלה וחרדה, ולכן חשוב לשים לב לתגובות שלו במידה ובוחרים לגוון את המוזיקה. ככל שהוא גדל כדאי לחשוף אותו לעוד סגנונות ורבדים של מוזיקה, כך יהיה לו קל יותר להשתלב בתרבויות שונות, ולגלות סובלנות כלפי האחר.

מובייל עם מוזיקה

המובייל מהווה אטרקציה מרכזית עבור תינוקות בראשית ימיהם, והם יכולים להיות מרותקים אליו במשך דקות ארוכות. הורים רבים מכניסים אותו לרשימת הקניות לתינוק שלהם, משום שהם יודעים שזה גם מעסיק אותו וגם תורם רבות להתפתחותו המוזיקלית. המנגינות שנשמעות מהמובייל הם צלילים קטנטנים ורכים, אשר נעים בסחרור מושלם עם האובייקטים המוצמדים למובייל. היתרון בו זה שאפשר לנייד אותו ממקום למקום בקלות, כך שהמנגינה הזו לא מותנית בזמן בית בלבד.

צילום: FREEPIK