איילת שקד

איילת שקד אינסטגרם:ככה מבקשים סליחה

ככה מבקשים סליחה באינסטגרם. ערב יום הכיפורים יוצאים מיטב הפוליטיקאים המפורסמים בישראל בבקשות סליחה מהציבור. מאיילת שקד אינסטגרם דרך ישראל כץ, מירי רגב וחילי טרופר ועד גילה גמליאל אינסטגרם ממי ומה ביקשו הפוליטיקאים סליחה באינסטגרם?

איילת שקד אינסטגרם:שרת המשפטים לשעבר מבקשת סליחה מסבתא וסבא ובעלי העסקים.

””עֲבֵרוֹת שֶׁבֵּין אָדָם לַמָּקוֹם, יוֹם הַכִּפּוּרִים מְכַפֵּר. עֲבֵרוֹת שֶׁבֵּין אָדָם לַחֲבֵרוֹ, אֵין יוֹם הַכִּפּוּרִים מְכַפֵּר, עַד שֶׁיְּרַצֶּה אֶת חֲבֵרוֹ”בתפילת יום הכיפורים, בשעת הווידוי, אנו נותנים מכה קטנה על החזה, סמוך ללב. במהלך השנה אנו נוהגים לחפש את אשמתו של האחר ולהכות על החזה של הזולת. אבל ביום כיפור אנו בוחנים את עצמנו ומכים על חטא.השנה בערב יום הכיפורים, כשהקורונה עדיין כאן, עלינו לבקש סליחה מיוחדת.סליחה סבא וסבתא שאנחנו לא יכולים לבקר אתכם.
סליחה ילדינו היקרים שלא זכיתם לפתוח את שנת הלימודים בצורה סדירה.סליחה בעלי העסקים והמסעדות שנאלצתם לסגור את דלתותיכם בפנינו.

סליחה מאנשי התרבות

”סליחה אנשי התרבות שיצירתכם לא זכתה לבמה.סליחה מדריכי הטיולים שאתם לא יכולים להראות את ארצנו היפה.סליחה אזרחי ישראל שלא זכיתם להנהגה הראויה לעם מופלא שכזה.בטרם כניסת יום הכיפורים, אני נושאת תפילה שבאותו אופן בו בורא עולם מקבל אותנו בכל מצב מדי שנה בשנה ומכפר עלינו, כך גם השנה תפילותינו יתקבלו ויחד נצליח לצאת מהמשבר החמור אליו נקלענו.עברתי אתמול על התגובות מהפוסט הקודם, חלקן יפות, חלקן כואבות וחלקן היו מסיתות ומלאות שנאה”.

איילת שקד
איילת שקד

”שאלתי את עצמי, לאיזו הסתה אותם מגיבים נחשפו כדי להגיע למצב בו מתבטאים באופן כזה קיצוני?אני מבקשת, נצלו את יום הכיפורים לפתוח דף חדש ואל תהדהדו את כל לשון הרע מהרשתות.לבקר כן, לשנוא לא.למרות השיח הקוטבי, המתלהם והקיצוני אליו אנו נחשפים מדי יום ביומו, אני בטוחה בכל ליבי שהאחדות והאחווה יגברו ויחד מתוך עוצמה גדולה נתגבר על כל הקשיים והמכשולים”.

”עוֹד יֵשׁ מִפְרָשׂ לָבָן בָּאֹפֶק
מוּל עָנָן שָׁחֹר כָּבֵד
כָּל שֶׁנְּבַקֵּשׁ – לוּ יְהִי
וְאִם בַּחַלּוֹנוֹת הָעֶרֶב
אוֹר נֵרוֹת הַחַג רוֹעֵד
כָּל שֶׁנְּבַקֵּשׁ – לוּ יְהִי”

 

 

View this post on Instagram

 

“עֲבֵרוֹת שֶׁבֵּין אָדָם לַמָּקוֹם, יוֹם הַכִּפּוּרִים מְכַפֵּר. עֲבֵרוֹת שֶׁבֵּין אָדָם לַחֲבֵרוֹ, אֵין יוֹם הַכִּפּוּרִים מְכַפֵּר, עַד שֶׁיְּרַצֶּה אֶת חֲבֵרוֹ” בתפילת יום הכיפורים, בשעת הווידוי, אנו נותנים מכה קטנה על החזה, סמוך ללב. במהלך השנה אנו נוהגים לחפש את אשמתו של האחר ולהכות על החזה של הזולת. אבל ביום כיפור אנו בוחנים את עצמנו ומכים על חטא. השנה בערב יום הכיפורים, כשהקורונה עדיין כאן, עלינו לבקש סליחה מיוחדת. סליחה סבא וסבתא שאנחנו לא יכולים לבקר אתכם. סליחה ילדינו היקרים שלא זכיתם לפתוח את שנת הלימודים בצורה סדירה. סליחה בעלי העסקים והמסעדות שנאלצתם לסגור את דלתותיכם בפנינו. סליחה אנשי התרבות שיצירתכם לא זכתה לבמה. סליחה מדריכי הטיולים שאתם לא יכולים להראות את ארצנו היפה. סליחה אזרחי ישראל שלא זכיתם להנהגה הראויה לעם מופלא שכזה. בטרם כניסת יום הכיפורים, אני נושאת תפילה שבאותו אופן בו בורא עולם מקבל אותנו בכל מצב מדי שנה בשנה ומכפר עלינו, כך גם השנה תפילותינו יתקבלו ויחד נצליח לצאת מהמשבר החמור אליו נקלענו. עברתי אתמול על התגובות מהפוסט הקודם, חלקן יפות, חלקן כואבות וחלקן היו מסיתות ומלאות שנאה. שאלתי את עצמי, לאיזו הסתה אותם מגיבים נחשפו כדי להגיע למצב בו מתבטאים באופן כזה קיצוני? אני מבקשת, נצלו את יום הכיפורים לפתוח דף חדש ואל תהדהדו את כל לשון הרע מהרשתות. לבקר כן, לשנוא לא. למרות השיח הקוטבי, המתלהם והקיצוני אליו אנו נחשפים מדי יום ביומו, אני בטוחה בכל ליבי שהאחדות והאחווה יגברו ויחד מתוך עוצמה גדולה נתגבר על כל הקשיים והמכשולים. עוֹד יֵשׁ מִפְרָשׂ לָבָן בָּאֹפֶק מוּל עָנָן שָׁחֹר כָּבֵד כָּל שֶׁנְּבַקֵּשׁ – לוּ יְהִי וְאִם בַּחַלּוֹנוֹת הָעֶרֶב אוֹר נֵרוֹת הַחַג רוֹעֵד כָּל שֶׁנְּבַקֵּשׁ – לוּ יְהִי

A post shared by Ayelet Shaked | איילת שקד (@ayelet.shaked) on

 

השרה גילה גמליאל – נגד השנאה הגוברת

”חשבון הנפש הגיע בזמן הכי מתאים השנה. על רקע השנאה הגוברת והשיח המתלהם – בכנסת, בתקשורת ובעם שלנו.יום הכיפורים מלמד אותנו, יותר מתמיד, שאף אחד מחלקי העם שלנו לא מתכוון לזוז לשום מקום.יום הכיפורים יכול לנקות את כל החטאים שלנו מהשנה החולפת, אבל רק אנחנו יכולים לעבור לשיח מכבד יותר וטוב יותר”.

”כדי לתת דוגמה אישית לילדנו, כדי שנוכל להתגבר על האתגרים והמשברים – אבל בעיקר כדי לשמור על העם שלנו, על עצמנו.במשך אלפי שנים יהודים חלמו על מה שאנחנו זוכים לו – לחיות בארץ ישראל. לא פחות חשוב הוא שנמשיך לחיות ביחד. שנקיים שיח אנושי, מאחד ומכבד.אנחנו אלה שנבחר כיצד לחיות בארצנו. יום הכיפורים מזכיר לנו מהי הבחירה הנכונה.


מַמְצִיא לָנוּ מְחִילָה
לֹא רַק בִּשְׁעַת הַנְּעִילָה
לְךָ דוּמִיָּה תְהִלָּה”

 

View this post on Instagram

 

חשבון הנפש הגיע בזמן הכי מתאים השנה. על רקע השנאה הגוברת והשיח המתלהם – בכנסת, בתקשורת ובעם שלנו. יום הכיפורים מלמד אותנו, יותר מתמיד, שאף אחד מחלקי העם שלנו לא מתכוון לזוז לשום מקום. יום הכיפורים יכול לנקות את כל החטאים שלנו מהשנה החולפת, אבל רק אנחנו יכולים לעבור לשיח מכבד יותר וטוב יותר. כדי לתת דוגמה אישית לילדנו, כדי שנוכל להתגבר על האתגרים והמשברים – אבל בעיקר כדי לשמור על העם שלנו, על עצמנו. במשך אלפי שנים יהודים חלמו על מה שאנחנו זוכים לו – לחיות בארץ ישראל. לא פחות חשוב הוא שנמשיך לחיות ביחד. שנקיים שיח אנושי, מאחד ומכבד. אנחנו אלה שנבחר כיצד לחיות בארצנו. יום הכיפורים מזכיר לנו מהי הבחירה הנכונה. מַמְצִיא לָנוּ מְחִילָה לֹא רַק בִּשְׁעַת הַנְּעִילָה לְךָ דוּמִיָּה תְהִלָּה

A post shared by גילה גמליאל – Gila Gamliel (@gila_gamliel) on

שר הבריאות יולי אדלשטיין- תשמרו על ההנחיות גם בתפילה

שר התרבות חילי טרופר :”אני יודע שטעיתי ומבקש סליחה”.

”יום הכיפורים מבקש מאיתנו כנות.ובכנות, ברגעים רבים מדי, הממשלה שאני חבר בה לא מצליחה עד עתה להתעלות לגודל השעה ולעומק המשבר.בכנות, יותר מדי פעמים חלק מחבריה או יועציה אינם מופת של דוגמה אישית.ואלה סיבות מספיק טובות לבקש סליחה. לא לגלגל אחריות. להבטיח להשתדל לעשות הכל כדי שמיום כיפורים זה ועד יום כיפורים הבא נצליח להשתפר כהנהגה.אני יודע שגם אני טעיתי כמובן בחלק ממעשי, בוודאי כשלתי בחלק מפעולותיי, ועל כך אני מבקש סליחה. עם זאת, תמיד השתדלתי לפעול בתום לב וכך גם אפעל תמיד.ואולי זו בעצם ההבטחה החשובה ביותר שפוליטיקאי יכול לתת, בוודאי בעידן משברי שכזה: לעשות הכל בתום לב”.

”בלי שיקולים זרים ובלי אינטרסים סמויים.נדמה לי שזה הדבר העיקרי שאזרחים רוצים לראות במנהיגיהם. הם רוצים לדעת בביטחון, שהדבר העיקרי שמעסיק אותם הוא טובת האזרחים ושתמיד הם יעדיפו את טובת הכלל על פני טובתם האישית.הסיבה היחידה לסגר מבחינתנו בכחול לבן, זו העובדה שמדי שעה יש בישראל מאות חולים חדשים ומדי יום מובאים לקבורה עשרות ישראלים. יתכן שאצל אחרים מתערבבים שיקולים נוספים, אך מבחינתנו זה הדבר היחיד שמנחה אותנו.כמובן שלא מספיק להתנצל על טעויות העבר וכעת המשימה המרכזית של הממשלה היא לטעת מספיק ביטחון בקרב האזרחים בדבר טוהר כוונותינו וניקיון מערכת השיקולים שלנו”.הוסיף טרופר

 

הימים הנוראים רווים בציוצים מיותרים

”והאמת, זה המקום שמדאיג אותי. הימים האחרונים רוויים בציוצים מיותרים, בהדלפות מגמתיות ובהתקפות נמוכות וכל אלה לא עוזרים לבנות אמון. זה לא הזמן לסיבובים פוליטיים רק לעיסוק בטובת האזרחים ובבריאותם.כעת, יש לגרש כל שיקול זר, כל דאגה אישית, כל קונספירציה מפחידה וכל חישוב פוליטי לטובת פניות מלאה ומוחלטת למלחמה בקורונה.אין כמובן גם פריבלגיה להרים ידיים ולוותר. להסתפק בהמלצות מהיציע או בציוצים שנונים זה לא אנחנו. כשהמדינה במצוקה, מתגייסים ועושים הכל למענה. פשוט נעבוד קשה יותר.יסלחו לנו על הטעויות אם יאמינו שעשינו הכול ביושר”

 

 

View this post on Instagram

 

– יום הכיפורים מבקש מאיתנו כנות. ובכנות, ברגעים רבים מדי, הממשלה שאני חבר בה לא מצליחה עד עתה להתעלות לגודל השעה ולעומק המשבר. בכנות, יותר מדי פעמים חלק מחבריה או יועציה אינם מופת של דוגמה אישית. ואלה סיבות מספיק טובות לבקש סליחה. לא לגלגל אחריות. להבטיח להשתדל לעשות הכל כדי שמיום כיפורים זה ועד יום כיפורים הבא נצליח להשתפר כהנהגה. אני יודע שגם אני טעיתי כמובן בחלק ממעשי, בוודאי כשלתי בחלק מפעולותיי, ועל כך אני מבקש סליחה. עם זאת, תמיד השתדלתי לפעול בתום לב וכך גם אפעל תמיד. ואולי זו בעצם ההבטחה החשובה ביותר שפוליטיקאי יכול לתת, בוודאי בעידן משברי שכזה: לעשות הכל בתום לב. בלי שיקולים זרים ובלי אינטרסים סמויים. נדמה לי שזה הדבר העיקרי שאזרחים רוצים לראות במנהיגיהם. הם רוצים לדעת בביטחון, שהדבר העיקרי שמעסיק אותם הוא טובת האזרחים ושתמיד הם יעדיפו את טובת הכלל על פני טובתם האישית. הסיבה היחידה לסגר מבחינתנו בכחול לבן, זו העובדה שמדי שעה יש בישראל מאות חולים חדשים ומדי יום מובאים לקבורה עשרות ישראלים. יתכן שאצל אחרים מתערבבים שיקולים נוספים, אך מבחינתנו זה הדבר היחיד שמנחה אותנו. כמובן שלא מספיק להתנצל על טעויות העבר וכעת המשימה המרכזית של הממשלה היא לטעת מספיק ביטחון בקרב האזרחים בדבר טוהר כוונותינו וניקיון מערכת השיקולים שלנו. והאמת, זה המקום שמדאיג אותי. הימים האחרונים רוויים בציוצים מיותרים, בהדלפות מגמתיות ובהתקפות נמוכות וכל אלה לא עוזרים לבנות אמון. זה לא הזמן לסיבובים פוליטיים רק לעיסוק בטובת האזרחים ובבריאותם. כעת, יש לגרש כל שיקול זר, כל דאגה אישית, כל קונספירציה מפחידה וכל חישוב פוליטי לטובת פניות מלאה ומוחלטת למלחמה בקורונה. אין כמובן גם פריבלגיה להרים ידיים ולוותר. להסתפק בהמלצות מהיציע או בציוצים שנונים זה לא אנחנו. כשהמדינה במצוקה, מתגייסים ועושים הכל למענה. פשוט נעבוד קשה יותר. יסלחו לנו על הטעויות אם יאמינו שעשינו הכול ביושר; ימחלו לנו על הכשלים אם יבינו שהכול היה בתום לב; יבינו אם נפשל במידה שפעלנו בהיגיון ובשיטתיות. ובעיקר, יתנו בנו אמון אם נפנה הכול הצידה ונתרכז במאבק על חיי אזרחי ישראל. מגיפה איומה – בריאותית, כלכלית וחברתית משתוללת בחוץ וזו הדרך היחידה לנצח אותה. בעוד כמה שעות יכנס יום הכיפורים. ממילא, בכל שנה רחש מצמרר עובר בקהל בעת שקול החזן רועד בתפילת “ונתנה תוקף”. אפשר רק לדמיין את הרעד שיתגלגל ברחובות בהם יינשאו השנה התפילות באחריות כאשר החזן יזעק: “מי יחיה ומי ימות… ומי במגיפה…” בתקווה לימים טובים מאלה, גמר חתימה טובה

A post shared by חילי טרופר – Chili Tropper (@chili_tropper) on

 

שר האוצר ישראל כץ:תפילה לשלום העם

”ביום הכיפורים הזה נישא כולנו תפילה לשלומו, בריאותו והצלחתו של עם ישראל בארץ ובעולם, ושנזכה לשוב בקרוב ולהתפלל בקברי האבות והאמהות במערת המכפלה, ובכלל בתי הכנסת. גמר חתימה טובה.”

 

שרת התחבורה מירי רגב:”לבחור בחיים”

”זכרנו לחיים. פרשת “האזינו” ו”שבת שובה”, בין ראש השנה ליום הכיפורים, על חשיבות זכרון מורשתנו והבחירה בחיים.את רוב הפרשה תופסת “שירת האזינו” המיוחדת, שהשמיע משה באזני העם כצוואה אחרונה לפני מותו. השירה העתיקה סוקרת את ההיסטוריה היהודית ומנבאת את העתיד להתרחש באחרית הימים, הצרות וגם הישועה, עד לתיקון השלם של המציאות.מפתיע שהמצווה היחידה בשירה זו היא.. חובת הזכרון. מודגש שעל העם לזכור שירה זו, כעדות לכך שכלל אירועי העם המרכזיים העתידיים להתרחש, הגלות, הצרות, ולעומתן, חידוש החיים הלאומים בארץ, כולם ידועים וכתובים מראש בשירה זו.

 

 

View this post on Instagram

 

זכרנו לחיים. פרשת “האזינו” ו”שבת שובה”, בין ראש השנה ליום הכיפורים, על חשיבות זכרון מורשתנו והבחירה בחיים. את רוב הפרשה תופסת “שירת האזינו” המיוחדת, שהשמיע משה באזני העם כצוואה אחרונה לפני מותו. השירה העתיקה סוקרת את ההיסטוריה היהודית ומנבאת את העתיד להתרחש באחרית הימים, הצרות וגם הישועה, עד לתיקון השלם של המציאות. מפתיע שהמצווה היחידה בשירה זו היא.. חובת הזכרון. מודגש שעל העם לזכור שירה זו, כעדות לכך שכלל אירועי העם המרכזיים העתידיים להתרחש, הגלות, הצרות, ולעומתן, חידוש החיים הלאומים בארץ, כולם ידועים וכתובים מראש בשירה זו. מרגש לקרוא את הפצרת משה בעם שיזכרו את הכתוב בספר התורה והסברו לבקשתו: “כִּי לֹא דָבָר רֵק הוּא מִכֶּם כִּי הוּא חַיֵּיכֶם וּבַדָּבָר הַזֶּה תַּאֲרִיכוּ יָמִים עַל הָאֲדָמָה אֲשֶׁר אַתֶּם עֹבְרִים אֶת הַיַּרְדֵּן שָׁמָּה לְרִשְׁתָּהּ.” למה לזכור? כי כשיגיעו הצרות העם יידע שכמו שהתגשמו הנבואות הרעות כך יתגשמו גם הטובות, ולא יתייאש ברוחו מהדרך, ימשיך וידבוק בחיים. מעניין שפעמים רבות שירה זו נקראת ב”שבת שובה”, בין ראש השנה ליום הכיפורים, שבה קוראים קטע מיוחד בהפטרה הקורא לעם ישראל לשוב לה’ ולערוך חשבון נפש. בהתאמה, רמז ליום הכיפורים מופיע גם בסופה האופטימי של השירה: “הַרְנִינוּ גוֹיִם עַמּוֹ..וְכִפֶּר אַדְמָתוֹ עַמּוֹ”. על כך אומרים חכמינו, שבאחרית הימים כשישוב עם ישראל לעצמו, לה’, ולארצו, ישבחו אותו אומות העולם על כך שבמשך כל כך הרבה שנים, על אף כל התלאות שעבר, המשיך לדבוק בה’ ובמורשת אבותיו, ועל כך שה’ החזירו לארצו לפרוח בה ולפתחה, מה שלא הצליחה מאז גלות ישראל לעשות אף אומה שהתיישבה בארץ. שנזכה להמשיך לדבוק באומץ במורשתנו, ובחיינו. שבת שלום ובשורות טובות.

A post shared by מירי רגב Miri Regev (@miriregevofficial) on

איילת שקד אינסטגרם, מירי רגב אינסטגרם, חילי טרופר אינסטגרם, גילה גמליאל אינסטגרם, יולי אדלשטיין אינסטגרם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן